Fit Club Center top
kontakt:

tel. kom.: +48 503 103 813
office@fitclubcenter.com

Fitness

Fitness to bardzo popularny rodzaj aktywności fizycznej, nie tylko wśród kobiet. Ta strona ma za zadanie rozjaśnić wiele spornych kwestii i rozpowszechnianych mitów na jego temat.

Częstym błędem początkujących jest przekonanie o tym, że efektom naszych ćwiczeń musi towarzyszyć ból mięśni i zakwasy. Rezultat to nadwyrężenie mięśni, spowodowane zbyt dużym doborem ciężaru i intensywnością ćwiczeń, w stosunku do swojej siły i sylwetki. Przeciążone mięśnie, zamiast rozwoju, są niszczone.

Skuteczność ćwiczeń fintess zależy z jednej strony od intensywności treningu, używanych ciężarów oraz liczby powtórzeń, z drugiej zaś od warunków wydolnościowych oraz siły mięśni.

Organizm sam decyduje o tym jakie ilości potu się wydala i w jaki sposób przystosowuje się do zmian temperatury. Należy pamiętać, że to ile i jak często się pocimy nie wpływa w żaden sposób na ilość kalorii i wielkość tkanki tłuszczowej jaką spalamy.

Zakwasy to symptom odwodnienia, dlatego przed, w trakcie i po zajęciach fitness należy pić dużo wody.

Nawet najlepiej przygotowane ćwiczenia fitness, czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna nie jest w stanie spowodować zgubienia kilogramów. Sposobem na to jest zmiana własnych nawyków żywieniowych.

Fitness, jak każde ćwiczenia siłowe, związane są z przyrostem masy mięśniowej. Niejednokrotnie nie ma się świadomości, że mięśnie w stosunku do tłuszczu są cięższe. Paradoksalnie zatem często zdarza się, że trenujący zamiast zrzucać kilogramy, zwiększają swój ciężar.

Przykładowe ćwiczenia fitness:

Deseczka bokiem (side plank)

Kładziemy się na boku, ciężar ciała na przedramieniu oraz jednej stopie. Dłoń na biodrze lub uniesiona wysoko w górę. Mięśnie brzucha napięte, biodra uniesione, ciało tworzy ukośną linię.

30 – 60 sekund i zmiana strony.

Prawie pompki z unoszeniem nóg

Zaczynamy tradycyjną pompką. Prawa noga (w górze) z kręgosłupem w linii prostej. Lewa ręka jak najdalej do przodu, cały czas dotykająmy podłogi. Należy wytrzymać 3-5 sekund i wrócić do pozycji początkowej i zmiana nogi. Powtórzeń: 10-15.

Spacer aligatora (alligator walk)

Przed rozpoczęciem ćwiczenia należy zagospodarować około 10 – 20 metrów przestrzeni oraz coś, co będzie się po niej ślizgać przy niewielkim oporze. Zaczynamy tradycyjną pompką, pod stopami rzecz umożliwiająca ślizganie. Ręce do przodu i zarzucając biodra na boki, naśladujemy chód aligatora.

Przysiady z hantlami

Stajemy w szerokim rozkroku, palce stóp na zewnątrz. Z ciężarkiem (lub 1,5-litrową butelkę z wodą) w obu dłoniach unosimy ręce nad głową. Napinamy mięśnie brzucha i pośladków. Przysiad i jednoczesne ugięcie rąk, opuściwszy ciężarek za głowę. Należy wytrzymać 5 sekund i do pozycji wyjściowej. Powtórzeń: 10–15.

Unoszenie nogi

Klękamy i opieramy ręce na podłodze, dokładnie pod barkami. Napinamy pośladek i unosimy lewą nogę tak, aby stopą celować w sufit. Wytrzymujemy chwilę i opuszczamy nogę (bez dotykania kolanem podłogi). Nie kołyszemy biodrami. Powtórzeń: 10–15 (najpierw jedną, potem drugą nogą).